Man ir viedoklis un tūlīt jūs uzzināsiet, kāds!

Pirmkārt – aplausi un aplaudēt, jo no pārliekas gramatikas lietošanas nevajag baidīties.

 

Otrkārt – himna un aplausi.
Pierasta aina iz dzīves – koncerts, tiek dziedāta himna. Ideālajā gadījumā visi ir piecēlušies kājās un dzied līdz. Un tad himna beidzas – kāda puse skatītāju un/vai dziedātāju, ja dzied koris, sāk aplaudēt. Otra puse, savukārt, šņāc blakusesošajiem ausī  “… pēc himnas neplaudē!”
Un tā nu daži kautrīgi beidz aplaudēt, dažiem vienalga, daži tālāk dzīvo pārliecībā, ka tie pārējie ir neaudzināti tumsoņi, citi pievienojas šņācēju pulkam nākamreiz, kad tiek dziedāta himna. Reku forums delfos(kur gan citur).

 

Kā tad īsti ir jābūt?
Ir likums par Latvijas valsts himnu. Nav neviena cita likuma, kas nosacītu, vai pēc Latvijas himnas ir jāaplaudē vai nav.  Toties tajā pašā likumā ir skaidri norādīts, ka tā ir tautas lūgšana. Pēc lūgšanām kā tādām it kā taču neplaudē.
Zinot, ka neesmu vienīgā, kas par šo jautājumu ieinteresējās, konsultējos ar Andreasu, kurš savulaik par to rakstīja iesniegumu valsts kancelejai.
Toreiz saņemtā atbilde:
vēlos informēt, ka likums par Latvijas valsts himnu tiešām ir vienīgais, kas regulē minēto jomu. Vēl ir izdoti MK noteikumi par himnas tiražēsanu. Konsultējoties ar Juridiskās komisijas konsultantiem noskaidroju, ka neapplaudēšana pēc himnas ir tikai paraža. Kā mēs redzam, tad sporta spēlēs pēc uzvarētāju valsts himnas atskaņošanas lielākoties cilvēki applaudē. Protams, ja himnu atskaņo kādā piemiņas, atceres vai tamlīdzīgā pasākumā, tad applausi nebūtu pieņemami. Tā kā nav pareiza vai nepareiza paraduma…

Nerakstītie likumi katram ir savi. Gribi plaudē, gribi – neplaudē vai vēl labāk – kad esi Romā, dari kā romieši. Sporta pasākumos, lielu masu koncertos utml. cilvēki tāpat plaudēs.

 

Treškārt – daudzdaļīgs skaņdarbs un aplausi.
Principā tā ir vnk nezināšana kad un kur nevajag plaudēt, par kuru jau senāk izteicās Ramūns.

 

Ceturtkārt – lidmašīnas un aplausi.
šitais gan ir kkas unikāls.  Tikpat labi varētu plaukšķināt katru reizi, kad pārdevēja pie Maximas kases nopīkstina gardumus. Pacelšanās, lidošana un  nolaišanās ir pilota rutīnas darbs. Jāatzīst gan, ka es arī esmu aplaudējusi, vispār diezgan jautri, ja trāpās laba sabiedrība, turklāt,  kad biju maza un skatījos TV, redzēju katastrofu filmas un man likās ka cilvēki plaudē vienmēr.
Advertisements